Hoppa till innehåll
Lavinprognos för

Södra JämtlandsfjällenSödra Jämtlandsfjällen

Publicerad: tisdag 01-02-2022 18:00

Gäller till: onsdag 02-02-2022 18:00

OBS! Historisk prognosGå till idag

Ge akt på känsliga drevsnöflak

Det har blåst hårt och varit snödrev från olika håll de senaste dagarna. Drevsnöflaken som bildades under förra helgen är de tjockaste och det är fortfarande dessa som vi ser som den främsta faran. Känsligast tycks de vara på branta läsluttningar i höjd med trädgränsen där vinden packat drevsnöflaken lagom hårt.  Men misstänk alla branta platser där drevsnö samlats för att vara möjliga lavinsluttningar, oavsett väderstreck. 

Enklast hanterar du risken genom att välja flackare åkning, under 30 grader. Innan du ger dig ut i brantare terräng, fundera över:
- Finns det ett drevsnöflak på sluttningen?
- Hur tjockt är det?
- Vad finns under sluttningen som du riskerar dras in i om en lavin skulle utlösas? Även mindre laviner blir farliga om du dras in i terrängfällor som träd, sten eller svackor.  
Drevsnöflak
Lavinproblem

Drevsnöflak

Våra observationer

Fjällväder

Risk 2

Förväntad utveckling

Måttlig lavinfara

Gäller 2022-02-03

Se tidigare prognoser

Så här läser du lavinprognosen

Prognosen består av en gradering av lavinfaran, en kort text med vårt huvudbudskap för dagen, de främsta lavinproblemen för stunden, en sammanfattning av våra observationer i området, fjällvädret för dygnet och en förväntad utveckling av lavinfaran. I kartan finner du fler bra hjälpmedel för att göra säkrare vägval - ett verktyg för att visa lutning och ett för att visa sluttningsriktningar.